
Sajnos olyan világban élünk, melyben senkinek sem érdeke, hogy mi
egészségesek legyünk. Sem a gyógyszercégeknek, sem az orvosoknak, sem a
gyógyszerügynököknek, sem pedig a patikusoknak nem áll érdekükben, hogy
biztonságosan és véglegesen meggyógyítsanak minket. Nem a testi-lelki harmóniában élő, egészséges
és boldog ember az igazi üzlet, hanem az állandóan orvoshoz járó,
gyógyszertárakban rendszeresen vásárló, elképesztő mennyiségű gyógyszert beszedő
beteg a legjobb bevételforrás az egészségügyben résztvevő összes üzleti partner
számára.
Gondolom, mindenki észrevette, hogy manapság sem az orvosnál, sem a patikában szinte egyáltalán nem esik szó a betegségek megelőzéséről. Önmagát adta a kérdés, mit lehetne tenni ennek a hiányosságnak a kiküszöbölésére.
Ahogy elkezdtem nyomon követni a patikában a hozzám járó betegek gyógyulási statisztikáit, az elszomorító eredmények ismeretében, párhuzamosan elkezdtem komolyabban foglalkozni a holisztikus gondolkodáson alapuló természetgyógyászati módszerek megismerésével is. Rájöttem, hogy mi, egészségügyi szakemberek, valóban nem foglalkozunk eleget a betegségek megelőzésével.
A hatalmas múltra visszatekintő holisztikus filozófia, a mai modern paradigmával ellentétben, az embert egységes egésznek tekinti, feltételezi testének, szellemének, és érzelmeinek egységét. Ebbe a filozófiába, szemléletbe szervesen beletartozik a megelőzés fontossága is.
Viszont, a mai modern világban, a felgyorsult életritmus miatt, az orvosi rendelőkben, a gyógyszertárakban nincs idő a megelőzésről beszélni. Az orvosnál rohannunk kell, az orvosnak kapkodva kell vizsgálni és gyorsan kell megírni a receptet, mert már ott toporog az ajtóban a következő beteg, aki türelmetlenül várja a tengernyi mennyiségű, rendszeresen igényelt vényeit. Az orvosok idejük nagy részét nem gyógyítással, hanem adminisztrálással töltik. A patikában sincs már idő komolyabb, tartalmasabb beszélgetésre beteg-patikus között. Mindenki rohan, az egyre szélesedő árukínálat és a különböző akciók miatt a patikák szinte mindig tömve vannak vevőkkel, a türelmetlen vásárlók szabályosan lökik egymást előre a sorban, és az emberek nagyon sokszor tapintatlanul hallgatóznak egymás háta mögött. Így, ilyen szellemben és légkörben minden egyes egészségügyi szakdolgozónak elképesztő kihívás az, hogy nyugodtan átbeszélje a betegekkel a problémákat és nem túlzok akkor sem, ha azt mondom, szinte a lehetetlenséggel egyenlő vállalkozás a betegek gyógyulásának nyomon követése.
Rájöttem, hogy nekünk, egészségügyi szakembereknek a jelenleginél sokkal nagyobb figyelmet kellene fordítani az egészségnevelésre és a megelőzés fontosságára is.
A mostani rohanó világban az eddiginél még nagyobb szükségünk van arra, hogy legyen egy hely az életünkben, ahol időnként leereszthetjük a gőzt, ahol ellazulhatunk, relaxálhatunk, ahol átbeszélhetjük az egészségünket érintő problémákat, vagy ha arra van igényünk, akkor hallgathatunk. Kell egy hely, ahol senki nem hajt minket, ahol megpihenhetünk, és ahonnan felfrissülve, feltöltődve távozhatunk.
A frissítő, relaxáló, fizikai közérzetjavító és egészségmegőrző talpmasszázs megismerése és elsajátítása egy lehetséges alternatívát kínált számomra a fenti problémák megoldására.